Segédmotor

Robogó – „AM” kategóriakategória fogalma:

Segédmotoros kerékpárok (robogók), azaz kétkerekű segédmotoros kerékpárok (L1e kategória) vagy háromkerekű segédmotoros kerékpárok (L2e kategória), amelyek legnagyobb tervezési sebessége 45 km/h (kivéve azokat, amelyek legnagyobb tervezési sebessége 25 km/h-nál kisebb vagy azzal megegyezik), és az alábbi jellemzőkkel rendelkeznek:

kétkerekű típusnál a motor:

• hengerűrtartalma nem nagyobb 50 cm3-nél a belsőégésű motorok esetében, vagy
  • folyamatosan leadott legnagyobb névleges teljesítménye nem több 4 kW-nál elektromos motor esetében;

háromkerekű típusnál a motor:

• hengerűrtartalma nem nagyobb 50 cm3-nél a külső gyújtású motorok esetében,
  • folyamatosan leadott legnagyobb névleges teljesítménye nem több 4 kW-nál elektromos motorok esetében;

Könnyű négykerekű motorkerékpárok, amelyek terheletlen tömege kevesebb 350 kg-nál (L6e kategória), a 45 km/h-t meg nem haladó legnagyobb tervezési sebességű elektromos járművek esetében az akkumulátorok tömegét nem számítva, és amelyek:

• hengerűrtartalma nem nagyobb 50 cm3≥-nél a külső gyújtású motorok esetében;
  • legnagyobb hasznos teljesítménye nem több 4 kW-nál egyéb belsőégésű motorok esetében, vagy folyamatosan leadott legnagyobb névleges teljesítménye nem több 4 kW-nál elektromos motorok esetében.

Bármely nemzetközi kategóriára megszerzett vezetői engedély érvényes az AM kategóriájú járművekre.

Még milyen jármű vezetésére jogosít?

Az „AM” kategóriára érvényesített vezetői engedéllyel vezethető még a segédmotoros kerékpár, a lassú jármű és pótkocsija, a kerti traktor és az állati erővel vont jármű

A tanfolyam tantárgyai:

KRESZ tanfolyam – 16 óra

• közlekedési ismeretek
  • a járművezetés elmélete összesen, minimum 16 óra

Járművezetési gyakorlat 10 óra

Alapoktatás:

• 4 óra (járműkezelés, rutinpálya, gyér forgalmú útest)

Főoktatás:

• városi vezetés 6 óra + vizsgaóra = minimum 10 óra (10 x 50 perc) – kötelező km: 100

Vizsgatárgyak

• Elmélet: közlekedési alapismeretek – számítógépes KRESZ vizsga – 25 perc
  • Gyakorlat: járműkezelési (rutin) vizsga, forgalmi vizsga

Vizsgadíjak

Közlekedési alapismeretek számítógépes vizsga: 10.500 Ft

Járműkezelési vizsga (rutin): 7.200 Ft

Forgalmi vizsga: 7.2000 Ft

A vizsgára bocsátás feltételei

Elméleti vizsgára az bocsátható, aki:

• a tanfolyam elméleti részét igazoltan elvégezte
  • 14 éves vagy annál legfeljebb három hónappal fiatalabb és
  • a vizsga időpontjában is megfelel a tanfolyamra való felvételre előírt többi feltételnek

Gyakorlati vizsgára az bocsátható, aki:

• az összes elméleti vizsgatárgyból sikeresen vizsgázott
  • a kötelező gyakorlati órákat és kilométereket, igazoltan teljesítette
  • 14 éves

Kezdő vezetői engedély

Az elsőként szerzett nemzetközi kategóriás vezetői engedély a vizsga napjától számított két évig kezdő vezetői engedélynek minősül. „Külföldön csak 16 éves kortól lehet vezetni.

A jogosítvány költségei: Az aktuális árakról, olvassa el az Írásos tájékoztatót vagy érdeklődjön az autósiskolában.

A jogosítvány ára egy összetett ár, mely az alábbi részletekből épül fel:

• KRESZ tanfolyam ára + KRESZ vizsga díja
  • vezetési órák ára (hatóságilag előírt kötelező alap órák)  + forgalomi vizsga díja + tanpálya használat díja
  • elsősegély nyújtó tanfolyam és vizsga díja
  • jogosítvány kiváltásának díja = JOGOSÍTVÁNY

A  KRESZ tanfolyam kezdetétől (az első előadás dátumától) számított 9 hónapon belül vizsgázni kell, KRESZ-ből. Ekkor még nem gond, ha nem sikeres, viszont 12 hónapon belül  sikeres elméleti vizsgát is kell tenni. E határidőkön túl a tanuló elméleti vizsgára kizárólag a tanfolyam megismétlését követően jelenthető. Forgalmi vizsga a sikeres KRESZ vizsgától számítva 2 évig lehetséges.

Egyéb, részletesebb tudnivalók az ÍRÁSOS TÁJÉKOZTATÓ – ban

2024.április 3. szerda: 8 óra: Pop Tomas, Nagy Barbara, Tóth Anna